Zespół Szkół Nr 2 im. Noblistów Polskich w Choszcznie
Strona główna
Zawód - technik handlowiec | Charakterystyka zawodu | Prezentacja multimedialna |

TECHNIKUM HANDLOWE

Zawód - technik handlowiec

Najwyższa zdawalność egzaminu zawodowego w województwie zachodniopomorskim w 2011r.

TECHNIKUM HANDLOWE

Liczba miejsc

Cykl kształcenia

4 lata

Języki obce

Język niemiecki

Przedmioty punktowane

Język obcy (najlepsza z ocen)

Informatyka

Opis

Technikum Handlowe kształci w zawodzie technik handlowiec (niesłusznie mylony z zawodem sprzedawcy w Zasadniczej Szkole Zawodowej).

Nauka trwa 4 lata i kończy się maturą. W programie nauczania przedmioty ogólnokształcące, 2 języki obce i przedmioty zawodowe. W klasie drugiej i trzeciej odbywają się czterotygodniowe praktyki zawodowe, które organizuje szkoła.

Po zakończonej nauce w technikum handlowym możesz przystąpić do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe. Nie trzeba się go bać, bo dokładamy starań, by nasi uczniowie byli dobrze do niego przygotowani. Nasi absolwenci najczęściej bez problemu uzyskują pozytywne wyniki egzaminu zawodowego, również ci, którzy mają trudności z nauką. W 2008 roku osiągnęliśmy najwyższy wynik w całym województwie zachodniopomorskim. Ostatni egzamin (2010), do którego przystąpili wszyscy uczniowie uczący się w klasie czwartej, również cechowała wysoka zdawalność, która była wyższa od średniej krajowej o 19%.

Uzyskując tytuł technika handlowca otrzymujesz dwujęzyczny certyfikat EUROPASS (w języku polskim i angielskim), który honorują kraje Unii Europejskiej.

Po czterech latach nauki można kontynuować wykształcenie w szkole policealnej lub na studiach, samodzielnie je finansując, poprzez podjęcie pracy w wyuczonym zawodzie.

O zawodzie technik handlowiec

Technik handlowiec jest jednym z najbardziej poszukiwanych zawodów na rynku pracy. Absolwenci tego kierunku mają nieograniczone możliwości zatrudnienia w Polsce i za granicą.  Wśród ofert pracy dla tego zawodu znajdują się m.in. następujące stanowiska:

- przedstawiciela handlowego (obecnie największa liczba ofert pracy na rynku)

- księgowej (księgowego)
- urzędnika (pracownika w działalności administracyjno – biurowej)
- dystrybutora produktów
- menażera
- telemarketera
- szefa działu sprzedaży
- pracownika działu logistyki
- personelu zarządzającego placówkami detalicznymi i hurtowymi
- specjalisty do spraw marketingu, akwizycji towarów czy reklamy

Korzyści z nauki zawodu w Zespole Szkół nr 2 im. Noblistów Polskich w Choszcznie:

• Zawód technik handlowiec jest poszukiwany na rynku pracy w kraju i za granicą.
  • Profesjonalne przygotowanie do zawodu sprawia, że masz lepszy start w życie zawodowe i nie boisz się założyć własnej firmy
  • Cztery lata nauki lepiej przygotują Cię do matury,
  • Masz łatwiejszy start na studia, możesz podjąć pracę w zawodzie i studiować
  • Uzyskany przez Ciebie dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe honorują kraje UE